Emre KIRCI 's Blog

Tanıyın, tanıtın!!!

Kolon ve Adsorbsiyon Kromatoğrafisi Deney Raporu

Deneyin Adı: Kolon ve Adsorbsiyon Kromatoğrafisi                                                                 11.Aralık.2009

Deneyin Amacı: Metil viole ve metil oranjı adsorbantın polarlığı veya apolarlığına bağlı olarak kolonda farklı kuvvetlerde etkileşme göstermesine dayanarak birbirinden ayırmak.

Teorik Bilgi:

 

Kolon Şekli

Boya karışımı gibi numuneyi, numune ve adsorbantın yapısına (polar, apolar) bağlı olarak kromatoğrafi yöntemiyle ayırmaya adsorbsiyon kromatoğrafisi denir. Eğer Adsorbant polar ise, numune içerisinde polarlığı en yüksek olan madde adsorbant ile daha çok etkileşecektir dolayısıyla adsorbant üzerinde neredeyse hiç yürümeyecektir. Apolar özelliği yüksek olan bileşen ise polar adsorbant ile az etkileşeceği için kolonun altından diğerinden daha önce alınacaktır. Bu sayede ayırma işlemi gerçekleşmiş olacak.

Adsorbantın özellikleri ;

1)   Kullanılacak çözücüde çözünmemeli.

2)   Numune ile reaksiyona girmemeli.

3)   Ayrılacak maddelerin bozunması, yeniden düzenlenmesi ya da izomerizasyonunda katalizör etkisi göstermemelidir.

4)   Kaynağına bakılmaksızın renkli maddelerle etkileşmemelidir.

Partikül boyutu küçük olan adsorbantlarla çok iyi bir ayırma olmasına rağmen, parçacık boyutu çok küçülürse numunenin kolondan geçiş hızı da çok yavaş olacaktır. İşlemin hızlı olmasını istiyorsak daha büyük boyutlu parçacık içeren adsorbant, ayırmanın daha etkili olmasını istiyorsak küçük boyutlu parçacık içeren adsorbant kullanmalıyız.  Süzülme hızını arttırabilmek için ortama Hyflo Super-cell gibi maddeler karıştırabiliriz veya bu işlemi vakum altında gerçekleştiririz. İdeal kolon boyutu en/boy=1/10 oranında olmalıdır ve işlemin gerçekleşebilmesi için adsorbant miktarının numunenin miktarından daha fazla olması gerekir.

Kolon kuru ve yaş  olmak üzere iki farklı şekilde hazırlanabilir. Yaş kolonu hazırlarken; öncelikle kolon çözücü ile yıkanır. Islatılmış pamuk kolonun içine yerleştirilir.  Daha sonra çözücü ile ıslatılmış adsorbantla doldurulur. Homojen olup olmadığı kontrol edilir. Kuru kolon ise; önce adsorbant ile doldurulur daha sonra da çözücü koyarken adsorbantın dağılmaması için adsorbantın üzerine çözücüyle ıslatılmış süzgeç kâğıdı konulur. Daha sonra çözücü eklenir. Biz deneyimizde 0.2 – 0.5 mm boyutunda silikajel kullanacağız.

Renksiz maddelerin kromotoğrafisini incelerken uv ışığı kullanılır fakat maddeler florans değil ise kolon KMnO4 ile renklendirilir ve oluşan MnO2 nin kahverengi rengi takip edilir.

Kolon Adsorbsiyon Kromatoğrafisinin kullanım alanları;

1)   Bileşiklerin saflaştırılmasında, bileşiklerin içerdikleri küçük safsızlıkların uzaklaştırılması.

2)   Kimyasal maddelerin homojenlik tayinleri

3)   Bileşiklerin aynı olup olmadığının mukayesesi.

4)   Konsantrasyonu küçük olan meddelerin konsantre hale getirilmesi.

Deneyin Yapılışı: Öncelikle kolonu etil alkol ile yıkadık. Silikajeli (0.2 – 0.5 mm) sabitleyebilmek için pamuğu etil alkol ile ıslatıp kolonun dibine yerleştirdik. Silikajeli bir beherin içerisinde alkol ile ıslatarak kolonu doldurduk. Boşluklar olmaması için yaş kolonu tercih ettik. Metil viole (mor) ve metil oranj (sarı) renkleri içeren karışımı (vişneçürüğü) kolonla ilave ettik. Metil viole kolonda ilerleyemeyip üst kısımda kaldı fakat metil oranj kolonda ilerleyip çözücüyle birlikte toplama kabında birikti.

Deneyin Sonucu ve Yorumu;

Deneyde metil violet in silikajelde yürümediğini fakat metil oranjın hızlı bir şekilde kolondan çıktığını gördük. Bunun böyle olmasının nedeni, silikajel ile metil violetin kuvvetli bir biçimde etkileşmesidir, metil oranjın ise daha az etkileşmesidir. Olaya genel olarak bakarsak buradaki etkileşme Van Der Waals, Dipol-Dipol veya hidrojen etkileşmesi olabilir.

Sonuç olarak maddelerin etkileşmelerinin farklı kuvvetlerde olmasına dayanarak, kolondan farklı hızlarda ayrılması ile numuneyi ayırmış olduk.

Emre KIRCI

080440041

Gazi Üniversitesi

Kimya ve Kimya Mühendisliği

December 20, 2009 - Posted by | deney raporları | , , , ,

3 Comments »

  1. emre beyy özgeçmişinizden çok etkilendim ama bi problemim var protein saflaştırma teknikleri içinde boyut ayırma kromatografisi ile ilgili sunum hazırlamam gerekiyo ancak ben hiç boyut ayırma kromatografisi die bişey duymadım cehalet işte yazıyorum karşıma affinite hplc ve sizin raporunuzdaki gibi diğer kromatografi çeşitleri çıkıyo acaba içlerinden biriyle aynıda ismini mi yanlış biliyorum :(((

    Comment by hatice | October 15, 2010 | Reply

  2. rapor yazarken burdan faydalanıcam ama kaynak olarak ne belirtmeliyim acaba :/

    Comment by Pelin | October 2, 2011 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Emre KIRCI 's Blog

Tanıyın, tanıtın!!!

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: