Emre KIRCI 's Blog

Tanıyın, tanıtın!!!

Su Buharı ile Damıtma Deney Raporu

AYIRMA METODLARI LABORATUVARI

4. Aralık.2009

Deneyin Adı: Su Buharı ile Damıtma

Deneyin Amacı: Su buharı damıtması ile ksilen i safsızlıklardan arındırarak elde etmek ve devamında da ayırma hunisi ile ayırma işlemini uygulayarak saflık oranını arttırmak.

Teorik Bilgi:

Damıtma birden fazla madde içeren bir karışımı saflaştırmak için sıklıkla kullanılan bir metottur. Bileşiklerin kaynama noktalarının farklı olmasından faydalanarak, karışımın ısıtılması ile bileşenlerin ayrı sıcaklarda kaynaması ve de ardından yoğunlaştırılması işlemidir. Basit, Fraksiyonlu, Su buharı ile ve vakum ile damıtma olmak üzere 4 çeşittir.

Su buharı damıtması şekli.

Su buharı ile damıtma düzeneği yandaki gibidir. Yüksek sıcaklıkta bozunan maddeleri damıtmak için su buharı ile damıtma kullanılır. Bu damıtma şeklinin mantığı, su ile karışmayan ksilenin,  su buharının etkisi ile buhar basıncının yükselmesi dolayısıyla kaynama noktasının düşmesi kuramına dayanır. Burada dış basınç değişmez fakat iç basınç yükselir dolayısıyla ksileni daha düşük sıcaklıkta kaynatabiliriz.

Damıtmayı tamamladıktan sonra da ayırma hunisini kullanarak bir ayırma daha yapıyoruz, bunun nedeni ise ksileni daha saf elde edebilmektir. Damıtma sonucunda toplanan madde miktarları maddelerin molekül ağırlığı ve buhar basıncına bağlıdır. Suyun molekül ağırlığının küçük olması ve dolayısıyla teorik olarak en son kapta az toplanacağı için genellikle su buharı tercih edilir. Yüksek sıcaklıklarda artan suyun çözücülüğünü,  doyurmak ve böylece suyun içerisinde organik maddenin çözünürlüğünü azaltmak için suya NaCl eklenir.

*  Ortho ve para nitrofenolü ayırmak için;

Ortho-nitro fenolde molekül içi Hidrojen köprüsü olduğundan bu madde monomer halde,  para-nitrofenolde ise moleküller arası Hidrojen köprüsü olduğundan bu madde ise zincir halde bulunur. Bu yüzden ortho-nitro fenol su buharı ile damıtılırken, para-nitro fenol izomeri ise damıtma balonunda (B balonunda) kalacaktır. Böylece p-nitro fenol ile o-nitro fenolü ayırmış olacağız.

Deneyin Yapılışı

30 mL Ksilen ve 25 mL suyu, su buharında damıtmak için, düzeneği şekildeki gibi kurduk. Deneyimizde düz soğutucu tercih ettik, soğutucunun alt ucundan soğuk (musluk) su girişinin, üst ucundan ise sıcak ( lavabo ) su çıkışının olmasına dikkat ettik. Ksilen yüksek sıcaklıkta bozunabileceği için bek alevini sadece buhar üreticisinin altına yerleştirdik. Soğutucunun girişini ve damıtmanın olduğu cam balolunun alt kısmını cam yünü ile yalıttık. Tıpalardan ve cam borulardan gaz kaçağı olmamasını da sağladık. Sistem biraz çalıştıktan sonra, soğutucudan madde gelmeye başladı. Damıttık ve ardından ayırma hunisi ile ksilen su karışımını faz farkından yararlanarak ayırdık. Ksileni olabilidiğince saf olarak 17.5 mL hacimde elde ettik.

Veriler Hesaplamalar;

*  Damıtma balonuna konulan maddeler; 30 mL Ksilen ,

25 mL Saf Su

*  Saf olarak elde ettiğimiz ksilen miktarı; 17,5 mL

% Verim = (17.5/30) X 100 = %58.3  Verim ile Ksileni Saflaştırdık.

Deneyin Sonucu:

Yüksek sıcaklıkta bozunan ve kaynama noktası yüksek olan maddeleri damıtmak için, su buharı yardımıyla damıtma balonunda bulunan maddelerin toplam buhar basıncını yükselttik, böylece maddeyi kaynatabilmek ve buhar fazına geçirebilmek için gerekli olan sıcaklığı düşürdük. Su buharı damıtmasını kullanarak maddeyi bozunmadan kendi kaynama noktasından daha düşük sıcaklıkta kaynattık.

Kaynakça;

p-nitro fenol ile o-nitro fenol ayırmak. ( kimyaturk.net  MertX)

Emre KIRCI

Gazi Üniversitesi

Kimya ve Kimya Mühendisliği

December 20, 2009 - Posted by | deney raporları | , , , , , , , , , ,

10 Comments »

 1. slm sayın hocam öncelikle böyle bir çalışmayı yapıp internette paylaştığınız için çok teşekkür ederim ben aksaray üniversitesi fen bilgisi öğretmenliğinde okuyorum ve laboratuvarlarda kaynak sıkıntısı çakiyorum sayenizde bir konu daha kolaylıkla elde etmemi sağladım sağolun çalışmalarınızda başarılar diler tekrar teşekkürü bir borç bilirim.
  RAŞİT GÖKYAR

  Comment by raşit | April 28, 2010 | Reply

  • Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

   Comment by kirciemre | April 28, 2010 | Reply

 2. merhaba oncekikle başarınızdan dolayı kutluyorum sizi:)bende gazide kimya okuyorum ve kimya mühendisligine gecmek istiyorum inşallah:) sorumsa,damıtma deneyi yaptık ve deneyi yaparken potasyumpermanganatı ve suyu kullanarak damıtma yaptık.bu hangi damıtmaya giriyo ben hiç bise anlamadım:( bide bunun yorumunu istedi ne amaçla yaptık neyle karşılaştık gibi.rapor hazırlamam gerekiyo yardımcı olursanız cokk sevinirim..şimdiden cok teşekkürlerr..

  Comment by SEMA KARTAL | October 30, 2010 | Reply

 3. tam da bu hafta yaptığımız deney 😀 rapor yazmam gerekiyordu çok işime yaradı teşekkürler 🙂

  Comment by Pelin | October 2, 2011 | Reply

 4. hocam ben de kimya 2 de okuyorum ismim derya.. mail adresiniz nedir size soru yollayabilirmiyiz.

  ksilen 137C de su 100 c de kaynıyorsa su- ksilen karışımı kaç derecede kaynar neden?
  cevabı bir iki gün i,çinde yollarsanız sevinirim çünkü final var…… cevabı mail adresime gönderebilirseniz çoook sevinirim.

  Comment by derya | January 10, 2012 | Reply

  • Su ve ksilen karışımı heterojen bir karışımdır ayrıca 137-100 arasında bir sıcaklıkta kaynamaz . 93-95 C de kaynar. sebebi ise heterojen sıvıların buhar basıncı, bileşenlerin saf haldeki buhar basınçları toplamına eşittir bu nedenle böyle bir sistemin kaynama noktası, karışımı oluşturan sıvıların kaynama noktalarından daha düşük olur.( kaynama gerçekleşmesi için iç basınç dış basınca eşit olmalı.)

   Comment by Ugur | November 5, 2012 | Reply

 5. teşekkürler cok isime yaradı

  Comment by Mine | November 8, 2012 | Reply

 6. ılk once emege saygı nıtelıgınde yazdırlarına karsılık olarak tesekkur ederım.
  sana bı sorum olacak su buharı ıle damıtmada senın elıne gecen verıler sonucu ne yorum yapabılırsın

  Comment by hüseyin | November 28, 2012 | Reply

 7. çalışmalarınızın devamını bekliyoruz. tebrikler

  Comment by Sefer Demirci | March 11, 2013 | Reply

 8. Comment by kirciemre | June 21, 2015 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Emre KIRCI 's Blog

Tanıyın, tanıtın!!!

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: