Emre KIRCI 's Blog

Tanıyın, tanıtın!!!

Pardus 2009

Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı. 😀 Ana okulundan beri söylenmekte olan bir düşünce. Aslında bir bakıma doğru da.

Eğer ülkedeki dahi insanlar bir amaç uğruna ortaya birşeyler atıyorsa, bunu kullanmamak veya araştırıp bakmamak büyük bir ayıptır.  Dışarıdan da birşeyler alınabilir fakat daha iyisini yerli elemanlar üretirse ne gerek var ki…

Küçük bir örnek verelim,  kontak lens görme kusurunu kısa yoldan gözlük kullanmadan ortadan kaldıran, polimer malzemelerden (çoğunlukla polydimetilsiloksan) oluşan araçlardır. Polimerdeki tanecikler bağlarını kopartırsa insan gözünü kör eder. Bu yüzden lens üreticilerinin çok dikkatli olması ve kaliteli lensler üretebilmek için yüksek teknoloji kullanması gerekmektedir. Türkiyede de kontak lens üreten bir sanayi olmadığı için kontak lensleri ancak dışarıdan temin edebiliyoruz. Bu normal karşılanması gereken bir ihtalat olayıdır.

Gelelim yazılım sektörüne. Bilgisayarlar hayatımızda pek çok şeyi kolaylaştırdı. Yapabildiği işler saymakla bitmez… Bütün devlet daireleri, okullar,şirketler, vs… bilgisayar ile tanıştı. Eee bu bilgisayarların işleyebilmesi için de işletim sistemi gerekti. O zamanlarda pazarda akla ilk gelen isim Bill Gates ve onun biricik ekmek teknesi windows geliyor. 😀 Bill amca yıllar öncesinden ürettiği işletim sistemini günümüze kadar geliştirdi ve koskocaman bir şirket kurdu. Buraya kadar tamam ama zaman değişti, teknoloji gelişti Türkiye gelişti.

1 Şubat 2005 yılında ilk Ulusal işletim sistemimiz piyasaya çıktı. Aslında piyasaya çıktı demek biraz yanlış olabilir, piyasaya çıkan bir ürün ücretli olur. Pardus tamamen açık kaynaklı, ücretsiz, yerli malı bir sistem. 😀 Bunun yerine duyuruldu dersek daha iyi olur. Zamanla eksiklikler giderildi, destek arttı, değişiklikler oldu…. Bence Pardus artık kendini ispat etti ve kullanma çoktaaan hazır. Yepyeni Pardus 2009 u buradan indirebilirsiniz.

Milli ürünümüz varken neden Micosoft a milyonlarca liramızı harcayalım ki??? Yok ben korsan kullanıyorum Microsoft’a para kaptırmıyorum diyorsanız da korsanın bir suç olduğunu ve yakalındığınız taktirde büyük bir cezaya çarptırılcağınızı bilseniz iyi olur. En azından neredeyse 1 saatçik zamanınızı ve 700 mb lik kotanizi ayirip calisan CD versiyonunu bir test etmenizi öneririm. Eksigi yokmus diyeceksiniz.

Hayirli sabahlar…

August 29, 2009 - Posted by | Uncategorized | , , , , , , , , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Emre KIRCI 's Blog

Tanıyın, tanıtın!!!

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: